redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg

Szczegóły recenzji

Packard's Club
Poschl Tabak GmbH & Co. KG
by Administrator     Wrzesień 24, 2009    
(Updated: Marzec 26, 2013)
Ocena ogólna 

2.8
Ocena smaku 

2.5
Ocena opakowania 

4.0

Packard's club (?) snuff

Kolega Bonczi niedawno napisał w swojej recenzji Pacard's Club Snuff, że jest miło zaskoczony tym produktem Poschla. Ja niestety jestem zaskoczony niemiło.
Przed jej zakupem przeczytałem wiele pozytywnych opinii, dlatego bez dłuższego zastanowienia w pobliskiej trafice kupiłem 6,5g tej tabaki za dość wygórowaną cenę.

Tabakierka na pierwszy rzut oka bardzo estetyczna, wypolerowany na błysk brązowo-czerwony plastik. Złoty napis "Packard's" a pod cienką linią białe "club snuff" - wygląda bardzo elegancko i stylowo. Kojarzy mi się z elitarnym klubem angielskich dżentelmenów. Na rewersie naklejka z nazwą producenta i ostrzeżeniem o szkodliwości. Tabakiera jest płaska o lekko wygiętym kształcie i zaokrąglonych rogach, dobrze leży w dłoni. Aby dostać się do zawartości trzeba przesunąć biały suwaczek, który zamiast odsłaniać otwór (jak w bernardynkach) wysuwa przezroczysty dozownik z kosteczką tabaki. Maksymalna ilość jaka wypadnie z dozownika wystarczy akurat aby zażyć do obydwu dziurek nosa. Przy odrobinie wprawy można dawkować mniejsze porcje, jednak jest to łatwiejsze w tradycyjnych tabakierkach z otworem. Mechanizm jest bardzo przemyślny, nigdy nie wysypie się za dużo ale to i tak jest nieistotne przy typowej dla produktów tej firmy wilgotności. Ciekawe jak by się ten sposób dozowania sprawdził przy tabakach sypkich?

Packard's ujawnia swój aromat już przy powąchaniu zamkniętej tabakiery (czyżby nie była zbyt szczelna). Wyraźnie wyczuwalny mentol i lekkie cytrusy. Po zażyciu mentol jest jeszcze wyraźniejszy a w pierwszej chwili zabija wszelkie inne aromaty. Choć liczba mnoga jest raczej zbędna bo jedynym aromatem poza mocnym mentolem są cytrusy. Czasami wydawało mi się, że czuję różę ale nie jestem tego pewien, raczej jej tam nie ma. Niestety nie ma też tytoniu, co moim zdaniem jest dużą wadą. Za to niewątpliwą zaletą jest trwałość zapachu, utrzymuje się na prawdę długo, z czasem mentol słabnie a cytrusy stają się mocniejsze. Zapach utrzymuje się nawet po oczyszczeniu nosa.

Skoro omówiłem już opakowanie i samą tabakę skąd zatem moje rozczarowanie tym produktem? Poschl przez nazwę i tabakierę sugeruje tabaczarzom pewną elitarność tego produktu. Można by się spodziewać jakiegoś nawiązania do klubu dla dżentelmenów. Kiedy o tym myślę w mojej wyobraźni pojawiają się skórzane fotele i zasiadający w nich mężczyźni w doskonale skrojonych garniturach, palący fajki lub cygara i rozprawiający na poważne (albo przynajmniej "męskie") tematy. Spodziewał bym się więc wyczuwalnego smaku tytoniu w tej tabace. Zamiast tego mamy tylko cytrusy i mentol. Te zapachy są bardziej kobiece, kojarzą mi się ze świeżością wiejskiego powietrza, nijak nie pasują do gęstej atmosfery elitarnego klubu. Gdybym miał użyć jakiegoś porównania to tabaka Packard's jest jak piękna, młoda dziewczyna wpuszczająca świeże powietrze do pustych pokoi tegoż wyimaginowanego klubu. Z tytoniowymi poważnymi dżentelmenami się nie spotka, oni przyjdą wieczorem, ona wietrzy pomieszczenie z rana. Pomijając dysonans między tabakierą a zawartością, tabaka ta przede wszystkim rozczarowuje swoją przeciętnością.

Tabaka Packard's nie jest zła, mogę powiedzieć, że jest dobra ale mnie ani trochę nie zachwyciła. Może dlatego, że cenię sobie w tabace wyczuwalny tytoń? Warto jednak czasem przewietrzyć ciężką tytoniową atmosferę.

P.S.
Po dzisiejszej refleksji nad Kloster Andechs (inną "podrasowaną mentolówką" od Poschla) obniżam ocenę smaku o 1 gwiazdkę. Tak jak dobry nauczyciel stara się oceniać uczniów sprawiedliwie i nie stawiać różnych ocen za to samo osiągnięcie, tak też recenzent nie powinien nierówno oceniać tabak podobnych. Tak więc, obydwie w ocenie smaku oceniam na środek skali - 2,5 - średniaki.

Podsumowanie o tabace

Zalety tabaki
+ Estetyczna tabakiera
+ Dobrze odświeża
+ Dobrze połączone aromaty cytrusów i mentolu
+ Trwałość i intensywność smaku
Minusy Tabaki
- Zgrzyt między zawartością a opakowaniem
- Tabakiera nie trzyma aromatu
- Dozowanie ciekawe ale mało praktyczne
- Niewyczuwalny tytoń
- Nieco za mocny mentol
Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 

Komentarze

Sortowanie 

To write a comment please register or