redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg

Szczegóły recenzji

 
Magic Moments (black)
Bernard Tabak
by Pablo     Czerwiec 23, 2012    
(Updated: Luty 21, 2014)
Ocena ogólna 
 
4.2
Ocena smaku 
 
4.0
Ocena opakowania 
 
5.0

1/16 Schmalzler

W wielu recenzjach na tym portalu zwracano uwagę na fakt, że smak truskawki jest bardzo trudny do odtworzenia (m. In. Pastor i Antagonista). W związku z powyższym kluczowe wydaje się pytanie, czy fabryczce Braci Bernard udało się dokonać tego niemal niemożliwego dzieła? Moim zdaniem zdecydowanie nie. Czy wynika z tego, że Magic Moments to tabaka niedobra? Tu również muszę kategorycznie zaprzeczyć. MM z pewnością zyska sobie wielu zwolenników, moim skromnym zdaniem jest tabaką dobrą, tylko że nie jest to tabaka o aromacie truskawki, ale o zapachu czekolady truskawkowej czy lodów truskawkowych o których to wspominali poprzedni recenzenci.

Mamy tu do czynienia z produktem dość nietypowym, zwłaszcza jak na tego producenta, Bernard bowiem słynie z tabak tradycyjnych, zwłaszcza ze schmalzlerów. Omawiana tabaka zdecydowanie wymyka się temu stereotypowi, nie daje się zamknąć w szufladce. Swoją drogą może to i dobrze, że Bernard sięga także po bardziej nowoczesne typy tabaki i bardziej modernistyczne aromaty, w końcu jest to jakaś opcja pozwalająca temu przedsiębiorstwu produkować także być może mniej popularne ( i tym samym mniej zyskowne) tabaki tradycyjne. Warto zaznaczyć, że Bernard ma na swoim koncie pozycje będące próbą łączenia „starego” z „nowym” (vide Ratyzbońska, Biało-Niebieski Schmalzler). Niektórzy z moich poprzedników próbowali zaliczyć także MM do tej kategorii, ja jednak muszę zgłosić w tej sprawie swego rodzaju votum separatum, albowiem nie znajduję w tej tabace cech typowych dla schmalzlerów czy halbschmalzlerów, nie twierdzę jednak z całkowitą pewnością że koledzy się mylą, być może to mój nos płata figle. W każdym razie nie każdą tabakę do produkcji której użyto magnotes nazwać możemy schmalzlerem, być może do wyrobu MM ich użyto- stąd owe opinie i wrażenia u innych recenzentów.

Magic Moments nie zachwyca wyłącznie intensywnym aromatem, ale również ciemnobrunatną barwą proszku. Tabaka jest zmielona dość drobno jak na Bernarda, wielkość ziarenek porównałbym do produktów Poeschla lub co grubszych tabak proweniencji brytyjskiej, słowem- zmielenie średnie. Wilgotność także oscyluje wokół tej jaką nazywamy średnią. Proszek lekko pachnie tytoniem i zapowiedzią tego co czeka nas po zażyciu.

W tym momencie (magicznym!) mojej recenzji chciałbym skupić się na aromacie owocowym, bowiem to on gra tu pierwsze skrzypce, przewodzi, wybija się na plan pierwszy. Zapach jest bardzo intensywny, ożywczy…. I spożywczy, ponieważ jak trafnie koledzy zauważyli aromat przypomina produkty o smaku truskawki z jakimi stykamy się na co dzień, początkowo więc czujemy zapach a’la lody truskawkowe i prawdopodobnie wanilię o której pisze producent, by po chwili poczuć czekoladę (tytoń) truskawkową. Zdecydowanie nie jest to jednak „smak” żelek truskawkowych czy galaretki, bo ten jest domeną Stoka Strawberry (a przynajmniej tak mi się kojarzył). Wracając do aromatu tabaki Bernarda, nie jest on zbytnio skomplikowany, ba powiedziałbym że w tej prostocie tkwi metoda. Dostajemy to czego moglibyśmy się spodziewać. Tytoń stanowi tutaj jedynie tło, wspomnianą czekoladę, z rzadka zdarza się mu przypomnieć o swoim istnieniu . Nie mam jednak wątpliwości, że jest to dobry tytoń, taki do jego zdążył nas już przyzwyczaić ten niemiecki producent. W sklepach internetowych wspomina się także o obecności drugiego zapachu owocowego- zapachu fig, mówiąc szczerze nie wyczułem takowego, owszem w tle jest obecny dodatkowy zapach, jakiegoś rodzaju USO (niezidentyfikowany obiekt tabaczny), jednak moim zdaniem pochodzi on od tytoniu, a nie od fig. Być może owe figi składają się na aromat owocowy, są częścią zapachu truskawki.

Tabakiera jest znana z innych wyrobów Bernarda czy SG, jest to plastikowe pudełeczko mieszczące 10 gram tabaki, posiada rodzaj „przesuwajki” za pomocą której dozuje się pożądaną ilość tabaki. Jest prosta i funkcjonalna. Mój egzemplarz posiada tylko jedną etykietę, którą stanowi naklejka przedstawiająca kobietę częstującą księżyc tabaką, co ciekawe owa niewiasta nie trzyma bawarskiego tabacznego flakonu, lecz tabakierę z której zażywa na sposób angielski. Pominę szczegóły stroju owej tabaczarki, bowiem mogą one wskazywać równie dobrze na Międzywojnie, lata 60 lub czasy zgoła mi współczesne (trochę tak jak z zawartością tabakiery o której piszę). Dopełnieniem malowidła jest herb Bernarda przedstawiający gryfa klucznika i napis Bernard’s Magic Moments.

Muszę przyznać, że przedmiot recenzji to tabaka bardzo dobra, nawet mnie nieco zaskoczyła, może nie jest wybitna, ale wciąż dobra. Chciałbym dodać, że inna tabaka owocowa Bernarda- Regensburger spodobała mi się bardziej, wydała się ciekawsza, bardziej złożona dlatego zdecydowałem się postawić MM stopień 4 za aromat.

Jest to produkt kierowany do innej grupy docelowej niż większość pozostałych wyrobów Bernarda, lub być może dla wielbicieli bardziej klasycznych tabak, którzy żądają innych wrażeń, łakną odmiany od tego co tak dobrze znają. Pozostaje mi tylko polecić, z tym jednak zastrzeżeniem, że nie jest to tabaka truskawkowa, a tabaka o aromacie czekolady truskawkowej, a ponadto jest to jeden z najmniej „tytoniowych” (w sensie aromatu) produktów Bernarda.

PS: Zdecydowałem się napisać tę recenzję po krótszym czasie obcowania (niż mam w zwyczaju) z recenzowaną tabaką, mianowicie po około dwóch tygodniach (zazwyczaj jest to przynajmniej 1 miesiąc), na swoją obronę mam to, iż w czasie tych 2 tyg. często sięgałem po MM, a ponadto w najbliższej przyszłości nie będę miał czasu na pisanie recenzji, gdyby jednak coś się zmieniło w moich odczuciach- solennie przyrzekam edytować recenzję.

Podsumowanie o tabace

Zalety tabaki
-Intensywny aromat czekolady truskawkowej
-Przyjemna forma tabaki
-Ładnia tabakierka
-Ciekawa odmiana
Minusy Tabaki
-Moim zdaniem niedoceniany Regensburger jest lepszy
Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 

Komentarze

 
 
Sortowanie 
 
To write a comment please register or